Home / NE YAPIYORUZ? / Haberler / Kutlama değil mücadele günü

Kutlama değil mücadele günü

 

Türkiye Gazeteciler Sendikası (TGS), 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü’nde Ankara gazetecilerine düzenlediği resepsiyonla bir araya getirdi.

TGS, Çankaya Belediyesi’nin katkılarıyla 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü için resepsiyon düzenledi. Ankara gazetecilerini ve siyasetçileri bir araya getiren resepsiyonda basın ve ifade özgürlüğü üzerindeki baskılar vurgulanırken, tutuklu bulunan gazetecilerin bir an önce serbest bırakılması istendi.

TGS Genel Başkanı Gökhan Gökhan Durmuş’un da katıldığı resepsiyona, TBMM Başkanvekili Akif Hamzaçebi, CHP Genel Başkan Yardımcıları Selin Sayek Böke, Yasemin Öney Cankurtaran ve Veli Ağbaba, CHP Grup Başkanvekili Levent Gök ve milletvekilleri Barış Yardakaş, Eren Erdem, İlhan Cihaner, Atila Sertel, Yakup Akkaya, Şenal Sarıhan, Orhan Sarıbal, Hüseyin Yıldız, Çankaya Belediye Başkanı Alper Taşdelen, Parlamento Muhabirleri Derneği Başkanı Göksel Bozkurt, Türk İş Genel Eğitim Sekreteri Nazmi Irgat, Türk – İş Basın İş Genel Başkanı Savaş Nigar katıldı.

 ‘10 Ocak başlı başına meydan okuma’

CHP Grup Başkanvekili Gök, gazetecilerin işini kaybettiği ve çalışanlarınsa kendilerini otosansüre tabi tuttuğu bir dönemde 10 Ocak kutlamalarının bile “başlı başına meydan okumak” olduğunu belirterek, “Halkın haber alma hakkını alma hakkını savunan ve gereğini yapan çok az gazeteci kaldı. Ancak her türlü iktidar olanağını reddeden gazeteci arkadaşlarımızla buradayız. Halkın haber alma hakkını sizler sayesinde kullanabiliyoruz. Çok az sayıdaki namuslu, dürüst gazeteciler sayesinde” dedi. Ana akım medyada güncel haberlerin yer alamadığını belirten Gök, “Çok az medya organında söz alma olanağı buluyoruz. Bu nedenle sizlere çok şey borçluyuz. Biz yüreğini ortaya koyan bütün gazetecilerin ödediği bedelleri biliyoruz ve asla onları yalnız bırakmayacağız” ifadelerini kullandı.

‘Gün kutlama günü değil’

Halkın haber alma hakkının basın özgürlüğüne eşit olduğunu dile getiren TBMM Başkanvekili Hamzaçebi, “Bugün bu özgürlük olağanüstü ölçüde tıkanmış durumdadır. İnsanlar özgürce haber almıyorsa ve gazeteciler özgürce haber yapamıyorsa o ülkede demokrasi yok demektir” dedi. Meclis’te çok önemli bir sürecin tartışıldığını ancak bu görüşmelerden halkın haberinin olamadığını belirten Hamzaçebi, “Çünkü basın bu görüşmeleri verme olanağına sahip değil. Çalışan gazeteciler gününü kutluyoruz ama çalışmayan ve çalışmak istemesine rağmen çalışamayan gazeteciler var. Bugün kutlama günü değil gazetecilerin yanında olma günüdür” diye konuştu.

Özgürlük mücadelesi vermeliyiz

TGS Genel Başkanı Durmuş, gazetecilerin işine son verdiği, tutuklandığı böyle bir dönemde 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü’nü “kutlamak bizim açısından zul olmuştur” diyerek değerlendirdi ve şöyle konuştu:

“Cezaevindeki gazetecilerin serbest bırakıldığı, işine son verilen gazetecilerin iş bulduğu, sansür ve oto sansürün son bulması için sendikasız gazeteci kalmayana kadar uğraşmalı, özgürlük mücadelesi vermeliyiz. Birlikte mücadele edersek, 10 Ocak’ı yeniden bayram ilan edebiliriz.”

 

 

Türkiye Gazeteciler Sendikası

 

loading

Powered by themekiller.com anime4online.com animextoon.com apk4phone.com tengag.com moviekillers.com