Home / KADIN KOMİSYONU / TGS’li kadınlar hazırladıkları raporu paylaştı

TGS’li kadınlar hazırladıkları raporu paylaştı

Savaş bölgelerinde çalışan kadın gazetecilerin yaşadıklarını konu alan ‘Namlunun ucunda gazeteciler/Savaş bölgelerinde görev yapan kadın gazeteciler anlatıyor’ başlıklı raporumuzu bugün İstanbul Cağaloğlu’nda bulunan TGC Lokali’nde düzenlediğimiz basın toplantısında açıkladık.

Toplantıda TGS Kadın ve LGBTİ Komisyonu’ndan Şafak Timur, raporun sunumunu gerçekleştirdi. Timur’un ardından Haber Nöbeti Koordinasyonu’ndan Tuğba Tekerek söz aldı. Haber Nöbeti hakkında bilgi veren Tekerek, bugüne kadar 5 ekipten 44 gazetecinin bölgeye giderek 150 haber hazırladığını belirtti. Tekerek, “Meslektaşlarımız her gün yaralanırken, ölüm tehlikesi geçirirken, gözaltına alınıp tutuklanırken Twitter’da trend topic yapmaya çalışmakla yetinemeyiz, bir şey yapmalıyız dedik ve başladık. Bizim yaptığımız orada yaşananların ağırlığı karşısında ufacık bir çaba. Mesleğimize, gerçeğe ve kendimize ancak dayanışmayla sahip çıkabiliriz” dedi.

Dicle Haber Ajansı’ndan (DİHA) Evrim Kepenek de çatışmalı bölgelerde görev yapan kadın gazetecilerin yaşadıklarına dair tanıklıklarını aktardı. Bölgede gece haber yapmanın çok daha zor olduğunu dile getiren Kepenek, “Gece şu an tutuklu bulunan Beritan arkadaşımla haber takip ederken bir panzerin sadece kadın gazetecileri takip ettiğine, hedef aldığına şahit olduk. Zor bir döneme tanıklık ediyoruz, ama oradaki meslektaşlarımız onurlu bir yürüyüş yapıyorlar, bizlerin de bu yürüyüşte onların yanında olması önemli ve değerli” diye konuştu.

Açıklamaya Sendikal Güç Birliği Platformu Kadın Koordinasyonu, MEDİZ ve TGC de destek verdi.

 

TGS Kadın ve LGBTİ Komisyonu
loading

Powered by themekiller.com anime4online.com animextoon.com apk4phone.com tengag.com moviekillers.com