Home / NE YAPIYORUZ? / Haberler / Gazeteciler ‘Basın öne eğilmesin’ dedi

Gazeteciler ‘Basın öne eğilmesin’ dedi

Türkiye Gazeteciler Sendikası (TGS), tutuklu gazetecilerin serbest bırakılması amacıyla ‘Basın Öne Eğilmesin’ sloganıyla Galatasaray Lisesi önünde eylem yaptı.

Galatasaray Lisesi önünde saat 12.00’de başlayan eyleme Cumhuriyet Gazetesi Ankara Temsilcisi Erdem Gül’ün eşi Aslı Işık Gül, Samanyolu Yayın Grubu Başkanı Hidayet Karaca’nın eşi Şule Karaca, JİNHA Muhabiri Vildan Atmaca’nın çalışma arkadaşı Ceren Karlıdağ ve gazeteciler Emin Çapa, Vahap Munyar, Uğur Vardan, Rıdvan Akar, Tarık Toros, Ayşenur Arslan, Şükran Soner, Ceyda Karan, Celal Başlangıç, Tuğrul Eryılmaz, Ragıp Duran Erhan Başyurt, Mehmet Yılmaz, Mehmet Kamış katıldı.

MİT TIR’ları haberi nedeniyle Silivri’de tutuklu bulunan Erdem Gül’ün eşi Aslı Işık Gül “Mesele sadece içeridekilerin özgürlüğü değil, mesele birazda dışarıdakiler için hakkaniyet ve hakikat meselesidir. Bu meseleye ne kadar sahip çıkarsanız bu toplumda huzur içinde ve demokrasi içinde yaşama şansımız olur.” dedi.

Hidayet Karaca’nın eşi Şule Karaca ise,“ Böyle bir günde eşimi ellerimle Vatan Emniyete götürüp teslim ettim. Kaçma şüphesi olmamasına rağmen Silivri’ye götürdüler. Hidayet beyin yaptığı gazetecilik mesleğini yapıyordu. Bir doktora neden ameliyatı niye yapıyorsun diyemediğimiz gibi gazeteciye de niye mesleğini icra ediyorsun diyemeyiz. Eşim bunu hak etmiyordu. Kendisi bir seneyi aşkın Silivri’de demokrasi nöbetini tuttu. Gönül isterdi ki bu nöbete başkaları eklenmesin. Keşke Hidayet bey o nöbeti tuttuğunda dışarıdaki arkadaşları gerekli desteği verseydi öyle olsaydı Can Dündar, Erdem Gül, Cevheri Güven, Gültekin Avcı ve Mehmet Baransu bunlar içeride olmayacaktı.” ifadelerini kullandı.

JINHA muhabiri Ceren Karlıdağ ise “KCK gazetecilik davasının üzerinden 4 yıl geçti. Tutukluların sayısı daha da artı. Vildan gerçekleri hakikati yazdığı için cezaevinde. Bulunduğu hapishaneden  kadın tutsaklara taciz yapıldığını haberleştiriyorum. Beritan ve Vildan’ın heyecanını biz devraldık. Erkek devlet ne der diye düşünmeyeceğiz ve yazmaya devam edeceğiz“ şeklinde konuştu.

loading

Powered by themekiller.com anime4online.com animextoon.com apk4phone.com tengag.com moviekillers.com