Home / KADIN KOMİSYONU / TGS’li kadınlar: Gazetecilere Özgürlük!
?

TGS’li kadınlar: Gazetecilere Özgürlük!

TGS Kadın ve LGBT Komisyonu 18 Aralık 2015 Perşembe günü Galatasaray Lisesi önünde bir araya gelerek kadın gazeteci Vildan Atmaca’nın ve cezaevindeki tüm gazetecilerin serbest bırakılması çağrısında bulundu.

1     2Basın bildirisinin okunmasının ardından kadın gazeteciler Galatasaray Postanesi’ne gelerek cezaevlerinde bulunan kadın gazetecilere kendi hazırladıkları kartları postaladı.

Basın açıklamasında okunan bildirinin tam metni şöyle:

Kadın gazetecilerin kurduğu JİN Haber Ajansı’nın muhabiri Vildan Atmaca, 14 Kasım’dan bu yana tutuklu. Vildan, Van’da bir mahalle üzerindeki polis ablukasını takip ederken meslektaşlarının gözaltına alınmasına tepki gösterdiği için gözaltına alındı ve tutuklandı.

Vildan’a yöneltilen suçlama terör örgütü propagandası. Delil ise gözaltına alındığı gün polisler tarafından sosyal medya hesaplarının incelenmesi sonucunda elde edilen geçmiş tarihli paylaşımları. Vildan, cezaevinden yazdığı mektupta Van Cezaevi’nde çıplak aramaya maruz bırakıldıklarını ve birçok haklarının gasp edildiğini aktarıyor. Mahpusların yemeklerinden tırnak, saç ve hayvan pisliği çıkıyor; koğuşları askerler tarafından basılıyor. Kadın tutuklular gardiyanların tacizine maruz kalıyor, ailelerinin gönderdiği postalar kendilerine verilmiyor.

16 Aralık günü de Diyarbakır’da haber takibi yapan JİNHA Muhabiri Beritan Canözer, polisler tarafından yaka paça alıkonularak, siyah bir Ford Ranger’a zorla bindirildi, gözaltına alındı.

Kadın meslektaşlarımız pervasız bir savaşın sürdürüldüğü, sokağa çıkma yasakları, polis ve asker ablukaları altında insanların öldürüldüğü kentlerde neler yaşandığını öğrenmemiz için gazetecilik yaparken, işlerini yapmaya çalışırken ölüm tehlikesiyle, gözaltına alınma, çıplak aranma, işkence görme tehdidiyle karşı karşıya.

Sokağa çıkma yasakları, baskılar ve “güvenlik” adı altında yürütülen insanlara kıyım operasyonları kadınları, kadın gazetecileri, hepimizi tehdit ediyor.

Biz, kadın gazeteciler, canların tehdit altında olduğu bir “güvenliği” kabul etmiyoruz. Kadın gazetecilerin taciz edilmeden, gözaltına alınmadan, tutuklanmadan, çıplak aranma işkencesine maruz kalmadan gazetecilik yapamadığı bir “güvenliği” kabul etmiyoruz!

Vildan ve cezaevindeki tüm gazeteciler hemen serbest bırakılsın!
Gazetecilere özgürlük!
TGS Kadın ve LGBT Komisyonu

 

 

loading

Powered by themekiller.com anime4online.com animextoon.com apk4phone.com tengag.com moviekillers.com