Home / NE YAPIYORUZ? / Açıklamalar / Cumhuriyet yönetici ve çalışanları 100 gündür özgürlüğünden mahrum

Cumhuriyet yönetici ve çalışanları 100 gündür özgürlüğünden mahrum

TGS yönetimi cezaevindeki Cumhuriyet yönetici ve çalışanlarını temsilen Genel Yayın Yönetmeni Murat Sabuncu’ya mektup gönderdi:
Sayın Murat Sabuncu
Türkiye Gazeteciler Sendikası Yönetim Kurulu olarak özgürlüğünüzden mahrum bırakılmanızın 100. gününde size bu mektubu gönderiyoruz.
Türkiye’de basın ve ifade özgürlüğüne yönelen, OHAL döneminde de dünyada eşi görülmemiş boyuta ulaşan saldırı ve hukuksuzluklar,  gerçekleri halka aktarma sorumluluğunu taşıyan gazetecileri cezalandırma biçimine dönüştürüldü. Cumhuriyet gazetesi çalışanlarıyla birlikte cezaevinde bulunan 146 meslektaşımız özellikle OHAL döneminde hukuksuzlukların ve haksızlıkların sembol isimleri haline geldi.
Onlarca meslektaşımızla birlikte siz de bu ağır süreçte gazetecilik yaptığınız için tutuklandınız. Türkiye, gerçeğin peşinde koşan gazetecilere yönelik baskı ve tutuklamalarla, basın ve ifade özgürlüğü engellenerek demokrasiden uzaklaştırılmaya çalışılıyor. Cumhuriyet gazetesi yöneticileri ve çalışanları, halkın haber alma hakkı için hiçbir koşulda duruşundan vazgeçmedi. Siz de haksız suçlamalarla günlerce süren gözaltı ile birlikte ve ağır cezaevi koşullarına rağmen, Türkiye’ye gazeteciliğin temel ilkelerinden vazgeçmeyeceğiniz mesajını veriyorsunuz.
OHAL döneminde artan baskılarla yarı açık cezaevine dönüştürülmeye çalışılan ülkemizi hukuksuzluklara teslim etmeyecek olan gazeteciler adına şu mesajı vermek istiyoruz:
Mücadelemiz içeride ve dışarıda, her koşulda dayanışmayla sürecek. Halkın haber alma hakkı, gerçeklerin peşinde habercilik ve basın özgürlüğü için hukuksuzluklara direncimizden taviz vermeyeceğiz. Bu zor günlerin geçeceğine ve yaptıkları haberler nedeniyle tutuklu bulunan tüm meslektaşlarımızın serbest kalacağına inancımız tam. Bu nedenle gazetecilerin özgürlüğü ve halkın haber alma hakkı için mücadelemizi yükselterek sürdürüyoruz. Sizler özgürlüğünüze kavuşmadan bizler de özgür olamayacağımızı biliyoruz. Türkiye Gazeteciler Sendikası, 50 yılı aşkın süredir örgütlü olduğu Cumhuriyet gazetesi ve çalışanlarıyla yan yana duruşunu her koşulda sürdürecek. Umudumuz, mücadelemiz ve dayanışmamız, Cumhuriyet çalışanları ile tüm tutuklu gazetecilerin bir an önce özgürlüğünüze kavuştuğu günlerin habercisi olsun.
Selamlarımızla
TÜRKİYE GAZETECİLER SENDİKASI YÖNETİM KURULU
loading

Powered by themekiller.com anime4online.com animextoon.com apk4phone.com tengag.com moviekillers.com