Home / NE YAPIYORUZ? / Açıklamalar / Hepimiz Charlie’yiz

Hepimiz Charlie’yiz

Paris’te üç karanlık adamın muhalif karikatür dergisi Charlie Hebdo’ya yönelik saldırısını ve meslektaşlarımızın katlini yalnızca ifade ve basın özgürlüğüne dönük bir saldırı değil, aynı zamanda insanlığa karşı bir saldırı sayıyor, şiddetle lanetliyoruz.

Dokuz meslektaşımız, iki Fransız polisi ile bir sivilin karanlık adamlarca katledilmesi, karanlık kafaların dünyayı kafaları gibi karartmaya dönük çabalarının kanlı bir gösterisinden başka bir şey değil ve hiçbir dini ya da politik gerekçeyle açıklanamaz.

Bu karanlık insanların ortalıkta dolaştığı toplumlarda yalnızca gazetecilerin değil, onlardan farklı olan hiç kimsenin kendisini güvende hissetmesi mümkün olmayacaktır.

Bu nedenle, Paris’teki karanlık kanlı saldırı karşısında yalnızca gazeteciler değil, özgürlük ve demokrasiden yana, farklılıkların karşılıklı saygı içinde bir arada var olabilmesinden yana herkesin ayağa kalması ve sesini yükseltmesi gerekir.

Bu saldırı, yanı başında Suriye ve Irak’ın ateşini hisseden ülkemizin, benzer saldırılara ne denli açık olduğunu ve gerçek anlamda laik demokratik bir cumhuriyet olmanın özgürlükleri korumanın olmazsa olmazı olduğunu da ortaya koymuştur.

Biz aşağıda imzası bulunan gazetecilik meslek örgütleri olarak, tüm kalbimizle Fransa’da yaşamını yitiren meslektaşlarımızın ve ailelerinin yanında olduğumuzu duyururken, katillerin bir an önce bulunmasını talep ediyoruz.

Gazetecileri ve bir yayın organını hedef alan karanlık adamlar bilmelidir ki, en koyu karanlık bile bir nebze ışık karşısında yok olmaya mahkumdur.

Bugün Hepimiz Charlie’yiz! Je suis Charlie!

G-9 Platformu

loading

Powered by themekiller.com anime4online.com animextoon.com apk4phone.com tengag.com moviekillers.com