Home / NE YAPIYORUZ? / TGS Diyarbakır Temsilciliği açıldı

TGS Diyarbakır Temsilciliği açıldı

Türkiye Gazeteciler Sendikası (TGS) Diyarbakır’a temsilcilik açtı. Açılışta konuşan Genel Başkan Gökhan Durmuş, tutuklu gazetecilere dikkat çekti.


TGS’nin Bölge Temsilciliği çok sayıda gazetecinin katılımıyla düzenlenen kokteylle açıldı. Açılışta konuşan TGS Genel Başkanı Durmuş, tutuklu gazetecilere ve gazeteciler üzerindeki baskılara dikkat çekerek, yargının bağımsız olmadığını, gazetecilerin bu ortamda birlik oldukları takdirde güçlü olabileceklerini söyledi. Durmuş, gazetecileri örgütlenmeye ve halkın haber alma hakkı için birlikte mücadele etmeye çağırdı.

‘BÖLGEDEKİ GAZETECİLERİN YENİ EVİ’

TGS Bölge Temsilciliği’ni Diyarbakır’da Cami Sokak (Sanat sokağı girişi) Ay Apartmanı’ndaki yeni yerini açtı. Bölgede gazetecilik yapan çok sayıda gazeteci ile Özgür Gazeteciler İnisiyatifi (ÖGİ) Eş Başkanı Hakkı Boltan, Türk- İş 7. Bölge Temsilcisi Bahri Karakoç, Tes-İş Diyarbakır Şube Başkanı Şükrü Kaçmaz, Güneydoğu Gazeteciler Cemiyeti (GGC) Genel Başkanı Veysi İpek açılışa katıldı.

Temsilci olarak seçilen Gazeteci Mahmut Oral, açılış konuşmasını yaparak, “Gazetecilerin yeni evinin hayırlı olmasını diliyorum. Bundan sonra bölgedeki gazeteci meslektaşlarımız için baskılara karşı her türlü dayanışma ve haber alma hakkı ve ekonomik haklarımız için birlikte mücadele için çaba göstereceğiz” dedi.

‘BASIN ÖZGÜRLÜĞÜNÜN SAVUNUCUSUYUZ’
Daha sonra konuşan Türk-İş 7. Bölge Temsilcisi Bahri Karakoç, “Türkiye’de hukuksuzluğun ve adaletsizliğin diz boyu olduğu bir ortamda, siyasetçilerin gazetecilerin tutuklanmasını kabul edemeyiz.Yapacağınız her türlü çalışmada sizin yanınızdayız” diye konuştu.

TGS Genel Başkanı Gökhan Durmuş da, “Diyarbakır’da gazeteci olmak zor, biliyoruz. Ama bizler doğru haberi kamuya aktarmak zorundayız. Bugün cezaevlerinde 159 meslektaşımız var. Bu arkadaşlarımız yaptıkları haberler, söyledikleri sözler, yazdıkları yazılar ve TV programlarındaki konuşmaları nedeniyle yargılanıyor. Yargının bağımsız olmadığı bir ülkede hakimler de tarafsız karar veremiyor. Basın özgürlüğünü savunan, gazetecilerin özgür haber yapmasını savunan ve aynı zamanda gazetecilerin ekonomik haklarını ilerleten bir sendikayız. Birlikte olursak güçlü oluruz. Birlikte olursak ve örgütlenirsek güçlüyüz” dedi. Durmuş, gazetecileri sendikaya üye olmaya çağırarak Temsilci seçilen Oral’ı da tebrik etti. Açılış gazetecilerin kokteylde yaptıkları sohbetleriyle devam etti.

loading

Powered by themekiller.com anime4online.com animextoon.com apk4phone.com tengag.com moviekillers.com