Home / NE YAPIYORUZ? / Açıklamalar / Tüm meslektaşlarımızı dayanışmaya davet ediyoruz

Tüm meslektaşlarımızı dayanışmaya davet ediyoruz

Sokağa çıkma yasaklarının günlerdir sürdüğü Cizre, Silopi, Sur gibi kentlerde meslektaşlarımızın da can güvenliği bulunmuyor.

Görevleri yapmaları engellenen meslektaşlarımızın artık hayatları da tehdit altında.

Bunun son örneğini Şırnak’ın Silopi ilçesinde gördük.

DİHA Silopi muhabiri Nedim Oruç bugün ilçenin Şehit Harun Mahallesi’ndeki evinden diğer mahalle sakinleri ile birlikte silah zoru ile çıkarılarak toplama kampı olarak kullanılan Yenişehir Mahallesi Kapalı Spor Salonu’na götürüldü. Görgü tanıklarının anlatımına göre Oruç, burada işkenceye maruz kaldıktan sonra kuzeni Emine Güleç ile birlikte zırhlı bir araca bindirilerek kaçırıldı.

DİHA ile ailenin avukatlarının defalarca aradığı Silopi Emniyet Müdürlüğü, Oruç’un gözaltına alınmasına ilişkin bilgi vermekten kaçındı. Saatler sonra Oruç’un gözaltına alındığı kabul edildi.

DİHA, bölgedeki savaş gerçeğinin dünyaya duyurulmasında neredeyse tek kaynak. Bu nedenle siyasi iktidarın ağır baskısı altında olduğunu görüyoruz.

Kürt meslektaşlarımızın başına gelecek her şeyden polis ve siyasi iktidarı sorumlu tutacağımızın bilinmesini istiyoruz.

DİHA çalışanları başta olmak üzere bölgede silahların gölgesinde gazetecilik yapan meslektaşlarımızla dayanışma içindeyiz.

Tüm meslektaşlarımızı da, hem mesleğimizin onuruna hem de halkın haber alma hakkına sahip çıkmak için Kürt gazetecilerle dayanışmaya davet ediyoruz.

loading

Powered by themekiller.com anime4online.com animextoon.com apk4phone.com tengag.com moviekillers.com