Home / NE YAPIYORUZ? / Açıklamalar / Tutuklama kararı kabul edilemez

Tutuklama kararı kabul edilemez

Birgün Gazetesi Yayın Danışmanı ve yazarı Barış İnce’ye Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’a hakaretten verilen 21 aylık hapis cezası kabul edilemez. Birgün gazetesi 17-25 Aralık soruşturmalarında açığa çıkan yolsuzluk iddialarını “Ceplerine duble yol yapmışlar” başlığı ile haberleştirmişti. Bunun üzerine İnce’ye, Tayyip Erdoğan ve oğlu Bilal Erdoğan’a hakaret iddiasıyla dava açıldı. İnce’nin mahkemeye sunduğu savunmadaki paragrafların ilk harfleri “Hırsız Tayyip” ifadesini oluşturdu. Kamuoyuna “Akrostişli Savunma” olarak yansıyan bu savunmadan dolayı İnce’ye bir kez daha “Cumhurbaşkanına hakaret” iddiasıyla dava açıldı. İnce’ye bu dava da 21 ay hapis cezası verilirken, ceza ertelenmedi.

Son günlerde medya üzerinde iktidar baskıları artmakta, gazeteciler yıldırılmaya çalışılmaktadır. Hapis cezalarıyla, kayyumlarla, işten atmalarla Türkiye’de gazetecilik bitirilmeye çalışılmaktadır.

Muhalif düşünceye tahammül gösteremeyen iktidar, yargıyı da etkileyerek gazetecileri cezalandırmaktadır.

Bütün bu baskılara rağmen gazeteciler “Gazeteciliğin suç olmadığını” haykırmaya devam edecektir. Halkı da haber alma hakkına sahip çıkmaya, baskı altındaki gazeteler ve gazetecilerle dayanışmaya çağırıyoruz.

Türkiye Gazeteciler Sendikası olarak üyemiz Barış İnce hakkında verilen bu hukuksuz karardan bir an önce geri dönülmesini istiyoruz.

Türkiye Gazeteciler Sendikası

loading

Powered by themekiller.com anime4online.com animextoon.com apk4phone.com tengag.com moviekillers.com