Home / NE YAPIYORUZ? / Açıklamalar / Yurt çalışanları CHP’ye seslendi

Yurt çalışanları CHP’ye seslendi

Değerli meslektaşlarımız,

Anayasanın 51. maddesi “Çalışanlar ve işverenler ekonomik ve sosyal hak ve menfaatlerini korumak ve geliştirmek için önceden izin almaksızın sendikalar kurma, bunlara serbestçe üye olma hakkına sahiptir” diyor. Yurt gazetesi çalışanları anayasal haklarını kullanarak sendikamıza üye oldu. Sendikamız Yurt gazetesinde çoğunluğu sağlayarak toplusözleşme yapma yetkisini kazandıktan sonra önce üç, ardında da dört arkadaşımız işten atıldı. Yani, CHP Milletvekili olan patron Durdu Özbolat gazetecilerin sendika hakkına saygı göstermedi. Toplu iş sözleşmesi masasından kaçarak çalışanlarının iradesini yok saydı.

Şimdi yeniden vekilliğe aday olan Durdu Özbolat hangi yüzle gidip işçiden, emekçiden oy isteyecek?

Peki ya siz Sayın Kılıçdaroğlu? Daha geçen sene, CHP iktidarında bütün gazetecilerin sendikalı olacağını söylediniz. Dönüp kendi milletvekilinizin yaptıklarını görmeyecek, duruma müdahale etmeyecek, sözünüzün arkasında durmayacak mısınız?

Buradan CHP yönetimine çağrı yapıyoruz; Yurt Gazetesindeki sendikasızlaştırma operasyonuna son verilmeli ve çalışanların iradesine saygı gösterilerek toplusözleşme görüşmelerine başlanmalıdır. Bunun için CHP de üzerine düşeni yapmalıdır.

Gazeteciler Sendikası olarak atılan üyelerimiz geri alınana ve toplu iş sözleşmesi imzalanana kadar mücadelemiz sürecektir. TGS hiçbir gazetecinin sendikalı olduğu için cezalandırılmasına izin vermeyecektir.

Türkiye Gazeteciler Sendikası

loading

Powered by themekiller.com anime4online.com animextoon.com apk4phone.com tengag.com moviekillers.com