Home / NE YAPIYORUZ? / Duyurular / Artık yeter, özgürlük istiyoruz

Artık yeter, özgürlük istiyoruz

Yaklaşık 500 gündür özgürlüklerinden mahrum bırakılan Cumhuriyet çalışanları Cuma günü bir kez daha herkes için adaleti savunacak, hukuksuzluğu mahkûm edecek.
Cumhuriyet Gazetesi İcra Kurulu Başkanı Akın Atalay, Genel Yayın Yönetmeni Murat Sabuncu ve muhabiri Ahmet Şık için bir kez daha, tüm gücümüzle “artık yeter, özgürlük” diyoruz.
Gazeteciliğin, haberciliğin yargılandığı Cumhuriyet davasında bugüne kadar atılan manşetler, yapılan haberler, yazılan köşe yazıları sorgulandı. Yapılan son duruşmada savunma hakkı da gasp edilerek dava sürdürüldü ve 9 Mart gününe ertelendi. 9 Mart meslektaşlarımızın özgürlüğüne kavuştuğu gün olsun istiyoruz.
Genel Başkanımız Gökhan Durmuş dava öncesinde Silivri cezaevinde tutuklu bulunan Cumhuriyet Genel Yayın Yönetmeni Murat Sabuncu’yu ziyaret etti. İçerdeki meslektaşlarımızın kamuoyuna çağrısı haber alma hakkına, basın ve ifade özgürlüğüne daha güçlü sahip çıkılması oldu.
149 gazetecinin tutuklu bulunduğu Türkiye’de basın özgürlüğünün yok edildiğini, siyasi iktidarın mahkemeler yoluyla gazetecilerden intikam almaya çalıştığını belirten Durmuş, “Gazeteciler yıllarca cezaevlerinde hukuksuz bir şekilde tutuluyor, müebbet hapis cezaları alıyor. Aslında ‘suçları’ sadece gazetecilik yapmak. Deniz Yücel olayının da bizlere gösterdiği gibi gazeteciler cezaevlerinde siyasi rehin olarak tutuluyor. Hukuk onlar için işlemiyor. Siyasi pazarlık ve çıkar söz konusu olduğu zaman özgürlük geliyor. Murat Sabuncu’nun söylediği gibi bizim talebimiz herkes için adil hukuk” dedi.

9 Mart’ta bu hukuksuzluğun son bulmasını isteyen Durmuş dava günü herkesi Silivri Cezaevi’ne çağırdı.

loading

Powered by themekiller.com anime4online.com animextoon.com apk4phone.com tengag.com moviekillers.com