Home / NE YAPIYORUZ? / Haberler / TGS Kocaeli’de gazetecilerle buluştu

TGS Kocaeli’de gazetecilerle buluştu

TGS Genel Başkanı Uğur Güç, Kocaeli Basın Müzesi’nde gazetecilerle bir araya geldi. Güç, basın mensuplarının haklarını ve bir arada olmanın önemini anlattı, Kocaeli Gazeteciler Cemiyeti ile ortak çalışma yapmak istediklerini söyledi.

Türkiye Gazeteciler Sendikası (TGS) Genel Başkanı Uğur Güç ve İstanbul Şube Başkanı Gökhan Durmuş, Kocaeli Gazeteciler Cemiyeti’nin davetlisi olarak ilimize geldi. Kocaeli Basın Müzesi’nde yerel basın mensupları ile bir araya gelen Güç, sendikanın yeni dönem çalışmalarından, yerel basın kuruluşlarında çalışan basın mensuplarına verdikleri değerden ve sendikalı olmanın öneminden bahsetti.

kocaeli1Kocaeli’yi önemsiyoruz
5953 sayılı Basın İş Kanunu’nun basın mensuplarına tanıdığı haklardan da bahseden Güç, yerel basının yaygın ve güçlü olduğu kentlerden biri olan ilimize ayrı bir önem verdiklerini söyledi. Uğur Güç şöyle konuştu, “Kocaeli’de azımsanamayacak bir basın mensubu kitlesi var. Sendika olarak Kocaeli’yi önemsiyoruz. Yerel medyayı da önemsiyor ve yerel medyanın Kocaeli’de çok güçlü olduğunu düşünüyoruz. Bir ülkedeki özgür gazeteciler varsa o ülke tamamen özgür demektir.

5 N1K1Sendika
Bugüne kadar sendikamızın kimi yönetimleri maalesef yerelde çalışan arkadaşlarımızın sorunlarına tam anlamıyla eğilemedi. Biz yönetimi devraldıktan sonra ilk adımı yerelde attık ve 5 N 1 K olan gazeteciliğin temel unsurlarına bir de ‘S’ ekledik. Çünkü biliyoruz ki sendika yoksa, gazeteci de yok. Biz TGS olarak 1952’den beri sendikal mücadeleyi veren bir kuruluşuz. Sendika olarak basın mensuplarının uğradıkları hak kayıplarını en aza indirgemek istiyoruz.

Ortak çalışmalar
Çalışanlar bir araya gelmezse yavaş yavaş bütün haklarını kaybedeler. Sendikalar birlik olmanın bir arada olmanın adresidir. En kötü sendikada bile örgütlü olmak, örgütsüzlükten iyidir. Kocaeli TGS’nin öncelikli hedefleri içerisinde yer alıyor. Kocaeli’de 30 üye rakamına kısa süre içerisinde ulaşacağız ve burada bir temsilcilik açabileceğiz. Temsilcilik açıldığında daha da hızlı ilerleyeceğimizi düşünüyoruz. Artık bu kentte gazetecileri önemseyen bir sendika var. Kentin cemiyetiyle ortak hareket edebilecek olan, meslek sorunlarına çözüm üretebilecek bir sendika.

Amortisman bedeli
Biz birçok hakkımızı bilmiyoruz. Örneğin gazetecilerin kendilerine ait olan ve iş için kullandıkları fotoğraf makineleri, kameralar ve ses kayıt cihazlarının bir yıpranma bedeli var. Bunların yıllık olarak amortisman bedelinin hesaplanması ve ödeme yapılması gerekli. Ancak buna rağmen neredeyse hiçbir kurumda bu bedel meslektaşlarımıza ödenmiyor. Neredeyse tamamımız yasalarla zorunlu kılındığı halde peşin ücret alamıyoruz. Çoğumuzun mesaileri yatmıyor. İşten atılan arkadaşlarımız yalnız kalıyor, kimse kimseyi umursamıyor.

kocaeli2Biz sendika olarak, gazetecilerin mesleklerini ve birbirlerini önemsemesini istiyoruz. Mesleğini ve meslektaşını tanıyan, bilen ve değer veren gazeteci ‘birlik’ olduğunda kazanacaktır. Öteki türlü, patronların istediği kadar sürer meslek yaşantımız sürekli kurum değiştirir, yasal haklarımızı dahi alamadan yaşlanırız.” Toplantının ardından Uğur Güç ve Gökhan Durmuş, Kocaeli Gazeteciler Cemiyeti Başkan Vekili Çetin Gürol ve gazeteciler ile birlikte basın müzesini gezdi.

 

 

 

 

loading

Powered by themekiller.com anime4online.com animextoon.com apk4phone.com tengag.com moviekillers.com