Home / NE YAPIYORUZ? / Açıklamalar / Darbeye de tek adamlığa da karşıyız
(Fotoğraf: DHA)

Darbeye de tek adamlığa da karşıyız

TSK içerisinde bir grup askerin darbe girişiminin başarısızlıkla sonuçlanması Türkiye halkı için memnuniyet vericidir. Tarihi boyunca birçok darbe görmüş, halkı zulme uğramış, öldürülmüş, tutuklanmış, faili meçhullere kurban gitmiş bir ülkenin gazetecileri olarak darbelere karşı olduğumuzu bir kez daha vurguluyoruz.

Darbeciler, halkın doğru haber almasını engellemek için YeniŞafak fotomuhabiri Mustafa Cambaz’ı öldürdü, TRT’ye zorla girerek gazetecilerin kafasına silah dayayıp bildiri okutturdu, CNN Türk ve Kanal D’ye girerek yayını sonlandırdı, Hayatın Sesi, Halk TV, Ulusal Kanal, Cem TV’nin yayınını kesti, yine de gerçeklerin halka ulaşmasını engelleyemedi.

İktidarın uyguladığı politikalar nedeniyle onlarca meslektaşımız cezaevlerinde tutsakken, yüzlerce meslektaşımız haberlerinden dolayı yargılanıyorken dahi darbeye karşıyız. Çünkü dün gece medya kuruluşlarında yaşananlar bize göstermiştir ki darbeciler basın ve ifade özgürlüğünü tamamen ortadan kaldıracaktır.

Türkiye bir an önce demokratikleşmeli, cezaevlerindeki gazeteciler serbest bırakılmalı, davalar düşürülmelidir.

Dün gece yaşamını yitiren YeniŞafak foto muhabiri Mustafa Cambaz’ın ailesi başta olmak üzere yakının kaybeden herkese başsağlığı, yaralananlara acil şifalar diliyoruz.

Emek ve demokrasiye sahip çıkacağımızı, basın ve ifade özgürlüğünü savunmaya devam edeceğimizi kamuoyuna duyururuz.

Türkiye Gazeteciler Sendikası

loading

Powered by themekiller.com anime4online.com animextoon.com apk4phone.com tengag.com moviekillers.com