Home / NE YAPIYORUZ? / Açıklamalar / Eda Ebru Naneci derhal serbest bırakılmalıdır

Eda Ebru Naneci derhal serbest bırakılmalıdır

TMMOB’a bağlı meslek odaları, sendikalar, dernekler ve çeşitli sivil toplum kuruluşlarının laik ve bilimsel eğitim talebiyle Basmane Meydanı’ndan düzenlediği yürüyüşte, haber takibi yapan gazeteci Ege Meclisi İnternet Haber Portalı Muhabiri Eda Ebru Naneci polis tarafından gözaltına alınmıştır. Polisin keyfi tutumuyla tartaklanarak gözaltına alınan meslektaşımız, eyleme katılan kişilerle birlikte sağlık kontrolüne götürülmüştür.

Gözaltı nedeniyle Türkiye Gazeteciler Federasyonu ve İzmir Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Atilla Sertel ile Türkiye Gazeteciler Sendikası İzmir Şube Başkanı Halil Hüner, meslektaşımızın çalıştığı kuruluşun yöneticileri ve gazeteciler süratle devreye girmiş, İzmir Valiliği, İzmir Emniyet Müdürlü yetkilileriyle gerekli görüşmeleri yapmıştır.

Polislerin haber takibi yapan gazetecilere keyfi şekilde sarı basın kartı sorma, görevlerini engelleme ve gözaltına alma yetkisi yoktur. Meslektaşımızın görevini yaparken gözaltına alınması, kamuoyu adına görev yapan gazetecilere yönelik baskı ve saldırıların son örneğidir. Basın emekçileri ile basın ve ifade özgürlüğüne yönelen her türlü saldırıyı ve engellemeyi kınıyoruz.

Gözaltına alınan Eda Ebru Naneci’nin derhal serbest bırakılmasını bekliyoruz. Basın emekçilerine keyfi tartaklama ve gözaltı kararları uygulayan emniyet personeli hakkında da yasal işlem başlatılmasını talep ediyoruz.

Kamuoyuna saygılarımızla

Türkiye Gazeteciler Sendikası İzmir Şubesi Yönetim Kurulu

loading

Powered by themekiller.com anime4online.com animextoon.com apk4phone.com tengag.com moviekillers.com