Home / NE YAPIYORUZ? / Haberler / Gazeteciler için online imdat butonu

Gazeteciler için online imdat butonu

Avrupa Konseyi ile medya örgütleri, saldırı, tehdit ve sansürle karşı karşıya kalan gazetecilerin sesini duyurabileceği bir online platform oluşturma kararı aldı.

Süreç, medya çalışanlarının yaşadığı sorunları TGS aracılığıyla platforma aktarmasıyla başlayacak. Sistem sayesinde durumdan haberdar olan Avrupa Konseyi harekete geçecek, AB ile BM de sürece dâhil olabilecek. Kamuoyunda açıkça bilinenler vakalar dışında, gazetecilerle ilgili bilgiler saklı tutulacak. Sistem ayrıca ülkeler arasında bir üst diyalog aracı olarak da kullanılabilecek.

Ortak protokolün Fransız Senatosu’nda yapılan imza töreninde konuşan Avrupa Konseyi Genel Sekreteri Thorbjorn Jagland, “Bu platform, gazetecilerin güvenliklerini arttırmak için daha hızlı hareket etmeye yönelik bir ilk adımdır” ifadesini kullandı.

Törene, Uluslararası Gazeteciler Federasyonu (IFJ) Başkanı Jim Boumelha, Avrupa Gazeteciler Federasyonu (EJF) Başkanı Mogen Blicher-Bjerregård, Türkiye Gazeteciler Sendikası (TGS) Genel Sekreteri Mustafa Kuleli, Avrupa Konseyi Medya Alt Komitesi 2. Başkanı Gülsün Bilgehan, Avrupa Konseyi Parlamenter Meclisi Başkanı Anne Brasseur ve Konsey’in Genel Sekreter Yardımcısı Gabriella Battaini-Dragoni katıldı.

loading

Powered by themekiller.com anime4online.com animextoon.com apk4phone.com tengag.com moviekillers.com