Home / NE YAPIYORUZ? / Açıklamalar / Gazetecileri serbest bırakın

Gazetecileri serbest bırakın

Tutuklu bazı gazetecilerin tahliye edilmesine rağmen serbest bırakılmadığı, aynı gün yeni soruşturma başlatılarak daha tahliye edilmeden gözaltına alındığı son bir hafta içerisinde, hukukun, adaletin çiğnenerek yargı bağımsızlığının tümüyle ortadan kaldırılmaya çalışıldığına şahit olduk.

Bütün dünyanın izlediği bu hukuk skandalının yankısı sürerken, aylardır tutuklu bulunan Cumhuriyet Gazetesi yöneticileri, yazarları ve çalışanları hakkındaki iddianame de ortaya çıktı. Hem de gazetecilerin avukatlarına ulaştırılmadan basına sızdırılarak. 
“Silahlı terör örgütüne üye olmamakla birlikte örgüte yardım etme” ve “silahlı terör örgütüne üye olma” suçlamaları yöneltilen iddianamede, gazetenin değişen yayın politikası ve Bylock kullanıcıları ile yapılan bir telefonla görüşmesi suçlama konusu oldu. Cumhuriyet çalışanları, böylesine temelsiz, delilsiz, hukukun temel değerlerine aykırı suçlamalarla aylardır cezaevinde tutuluyor. Bu iddianameyle de yargı karşısına çıkarılmak isteniyor. Türkiye’de basın-ifade özgürlüğünün yok edilmesine neden olacak bu süreçte, hukuka ve adalete olan inancı korumak istiyoruz. Cumhuriyet Gazetesi çalışanlarına yönelik haksız suçlamalara son verilmesini ve bir önce serbest bırakılmalarını istiyoruz. 

loading

Powered by themekiller.com anime4online.com animextoon.com apk4phone.com tengag.com moviekillers.com