Home / NE YAPIYORUZ? / Açıklamalar / Üyelerimizin özgürlüğü 100 gündür gasp ediliyor

Üyelerimizin özgürlüğü 100 gündür gasp ediliyor

“Bilgisayar korsan grubu RedHack’in algı ekibi oldukları” iddiası gibi akılalmaz  suçlamalarla tutuklanan Türkiye Gazeteciler Sendikası üyesi ve BirGün Gazetesi çalışanı Mahir Kanaat, Diken internet haber sitesi eski editörü Tunca Öğreten ve Dicle Haber Ajansı Haber Müdürü Ömer Çelik’in, gözaltı süreleriyle birlikte özgürlüklerinden mahrum bırakılmalarının üzerinden 100 gün geçti. 

Siyasi baskılarla gazetecileri yaptıkları haberler nedeniyle tutuklamanın bu kadar kolay hale getirildiği ülkemizde, basın ve ifade özgürlüğünden, demokrasi ve hukuktan bahsedilemez. Üyelerimiz Mahir Kanaat, Tunca Öğreten ve Ömer Çelik de onlarca meslektaşımız gibi sadece habercilik yaptıkları ve gerçekleri halka ulaştırdıkları için 100 gündür demir parmaklıklar arkasında tutuluyor. Üyelerimizin tutuklanması için ortada bir suç unsuru yoktur. Son dönemde mahkemelerin verdiği bu yöndeki kararlar Türkiye’de hukukun bağımsızlığını, tarafsızlığını yitirdiğini göstermektedir.  

Araştırmacı gazeteciliğin ortadan kaldırılması için hukuk yolları, bu tür soruşturmalar ve tutuklamalarla kullanılmak istenirken, sadece iktidarı öven, basın bültenlerini haberleştiren bir gazetecilik yaratılmak isteniyor. Bu dayatmaların karşısında halkın haber alma hakkı ve gerçekleri öğrenmesi için inadına habercilik yapan gazetecilerin özgürlükleri kısıtlanıyor.

Türkiye Gazeteciler Sendikası, gazetecinin asli görevi olan gerçekleri halka ulaştırma ilkesini sonuna kadar savunmayı sürdürecektir. Bu ilkeyi hayata geçirdikleri için tutuklanan üyelerimiz Mahir Kanaat, Tunca Öğreten ve Ömer Çelik derhal serbest bırakılmalıdır. Üyelerimizin 100 gündür özgürlüklerini ihlal eden bu hukuk skandalı ortadan kaldırılmalı, üyelerimiz bir an önce özgürlüğüne kavuşmalıdır. Üyelerimiz ve suçsuz yere aylardır tutuklu bulunan tüm gazeteciler için adalet istiyoruz. Gazetecilik suç değildir.  

Türkiye Gazeteciler Sendikası

loading

Powered by themekiller.com anime4online.com animextoon.com apk4phone.com tengag.com moviekillers.com