Home / NE YAPIYORUZ? / Haberler / Sendikamıza uluslararası bir ödül daha!

Sendikamıza uluslararası bir ödül daha!

Türkiye’de gazetecilik faaliyetlerinden dolayı tutuklu bulunan gazetecilere Cezayir’den dayanışma ödülü geldi. Bu yıl 18.’si düzenlenen ‘Omar Aourtilane Uluslararası Basın Ödülü yazdıkları ve gazetecilik faaliyetleri nedeniyle tutuklanan gazetecilerle dayanışmak adına Türkiye Gazeteciler Sendikasına (TGS) verildi.
7 Aralık 2017 tarihinde başkent Cezayir’deki ödül törenine davet edilen TGS Genel Başkanı Gökhan Durmuş bürokratik sorunlar nedeniyle katılamamış olsa da Durmuş, “Omar Aourtilane Uluslararası Basın Ödülü’nün Türkiye’deki gazeteciler adına sendikamıza verilmesinden dolayı teşekkür ederiz. Bu ödül sendikamız için çok önemlidir, Türkiye’de tutuklu gazeteciler için moral kaynağıdır. Bu ödülün TGS’ye verilmesi yürüttüğümüz basın özgürlüğü mücadelesinin bir ürünüdür. Cezaevlerinde tek bir gazeteci kalmayana ve basın özgürlüğü yeniden sağlanana kadar mücadelemiz devam edecek’’ dedi.
Arapça yayınlanan El Khabar gazetesinin sahibi olduğu KBC televizyonu’nda yapılan ödül törenine Zoubir Souissi (jüri başkanı), Kaddour Hamlaoui (France 3 TV koordinatörü),Zakia Aourtilane (jüri genel sekreteri) katıldı. Jüri başkanı Souissi, ‘’ bu ödül basın özgürlüğünün başarısıdır. Hatta bu ödül gazetecilik faaliyetlerini ve editoryal çabayı teşvik etmek içindir’’ dedi.
Omar Aourtilane Uluslararası Basın Ödülü adını 3 Ekim 1995 yılında şehir merkezinde öldürülen gazete kurucularından Omar Aourtilane’den alıyor. Bu ödül Boudjemâa rumuzunu kullanan Omar Aourtilane’nın adını yaşatmak amacıyla 18 yıldır veriliyor.

loading

Powered by themekiller.com anime4online.com animextoon.com apk4phone.com tengag.com moviekillers.com