Home / NE YAPIYORUZ? / Duyurular / TGS 9 Eylül Gazetesi’nde toplu iş sözleşmesi imzaladı

TGS 9 Eylül Gazetesi’nde toplu iş sözleşmesi imzaladı

Türkiye Gazeteciler Sendikası ile İzmir Gazeteciler Cemiyeti’nin yayın organı 9 Eylül Gazetesi ile ‘toplu iş sözleşmesi’ görüşmeleri sonuçlandı.

İGC Başkanı ve 9 Eylül Gazetesi İmtiyaz Sahibi Misket Dikmen ve TGS Genel Başkanı Gökhan Durmuş düzenlenen törende imzaları attı.

TGS Genel Başkanı Gökhan Durmuş ‘’Biz sendika olarak çalışanların ekonomik ve sosyal haklarını ilerletmek üzere var olan ve 65 yıldır buna hizmet eden bir sendikayız. 9 Eylül Gazetesi’nde toplu iş sözleşmesi ile neticelendirdiğimiz bu süreç İzmir’deki bütün yerel gazetelere de örnek olacaktır. Bunun için bütün gazetecileri sendikalı olmaya ve haklarının arkasında mücadele etmeye çağırıyorum” dedi.

İGC Başkanı Misket Dikmen, 9 Eylül gazetesini çıkarmaya başladıklarında en önemli amaçlarından birinin örnek bir gazete olabilmek olduğunu belirterek, “Bunun en önemli parçalarından biri sendikalı, örgütlü olmaktı. Basının en büyük sorunlarından biri örgütsüzlük. İGC olarak, gazetecilerin gazetesi 9 Eylül’ün bir bireyi olarak bunu gerçekleştirmiş olmaktan çok mutluyuz. Cemiyetimizin 930 üyesi ile hayırlı uğurlu olsun diyorum, umarım arkasından başka gazeteler de gelir” dedi.

TGS İzmir Şube Başkanı Halil Hüner, İzmir’deki gazetecilik örgütünün meslek çatısının İzmir Gazeteciler Cemiyeti olduğunu vurgulayarak, “TGS ise emek ve dayanışma örgütüdür. Bu mücadeleye bir adımdır” dedi.

Toplu iş sözleşmesi imza törenine katılan CHP İzmir Milletvekili ve İGC Onursal Başkanı Atilla Sertel, büyük holdinglerin insanları taşeron sistemi içinde küçücük ücretlerle çalıştırdığını İGC yönetiminin çok para kazandığı için, büyük kar elde ettiği için değil yalnızca olanaklarını sonuna kadar kullanarak fedakarlık yaptığı gazetecilerin iyi ücret alması noktasında iyi niyetli olduğunu vurguladı.

İmzalanan toplu iş sözleşmesine göre gazete çalışanlarının maaşlarına bu yıl için 100 lira, gelecek yıl için de 250 lira ücret artış sağlanacak. Ayrıca bu yıl için iki kez 500’er lira, gelecek yıl için de iki kez 700’er lira ikramiye ödemesi yapılacak. Çocuğu kreşe giden çalışanlara yılda bir kez 500 lira kreş yardımı, evlenenlere 1500 lira, çocuğu dünyaya gelenlere 700 lira, çocuğu eğitim görenlere bir kereye mahsus 500 lira eğitim yardımı yapılacak. Ayrıca oluşturulacak disiplin kurulunda gazeteden bir çalışan yer alacak. Kadın çalışanların talep etmesi halinde yarım gün regl izni verilecek.

Türk-İş 3. Bölge Temsilcisi Süleyman Yıldırım da, işçi hareketi için hayırlı olmasını dilediğini belirterek, “Toplu iş sözleşmesinin uygulanması anlamında Ege Bölgesi’nde 150 bin üyemiz var. Bu gazeteyi sonuna kadar destekleyeceğiz. Daha büyük kazanımlar elde etmek için mücadelemizi sürdüreceğiz” dedi.

İmza törenine törene İGC Başkan Yardımcısı Tayfur Göçmenoğlu, Genel Sekreter Kenan Çimen, Genel Sekreter Yardımcısı Sadık Pala, Yönetim Kurulu üyeleri Murat Attila, Hakan Dirik, Türk-İş Ege Bölge Temsilcisi Süleyman Yıldırım, CHP İzmir Milletvekili ve İGC Onursal Başkanı Atilla Sertel, cemiyet üyeleri ve gazete çalışanları katıldı.

 

 

loading

Powered by themekiller.com anime4online.com animextoon.com apk4phone.com tengag.com moviekillers.com