Home / NE YAPIYORUZ? / Haberler / EFJ: Polis şiddeti ülkeyi daha iyi bir yer yapmaz

EFJ: Polis şiddeti ülkeyi daha iyi bir yer yapmaz

Avrupa Gazeteciler Federasyonu (EFJ ) Gezi Parkı protestolarının yıl dönümünde, Türkiye’de gazetecilere yönelik yeni şiddet dalgasını eleştirdi.

Gezi protestolarının yıl dönümünü kapsayan gösterilerde İstanbul ve Ankara’da, Gazeteciler işlerini yaparken emniyet güçleri tarafından yine dövüldü, hakarete uğradı, korkutuldu ve yaralandı.

EFJ üyesi Türkiye Gazeteciler Sendikası (TGS) tarafından toplanan verilere göre bir çok gazeteci Taksim Meydanında ve Ankara’da barışçıl gösterileri haber yapmak için yer almışken emniyet güçleri tarafından saldırıya uğradı.

–         İstanbul’da CNN International için yapılan canlı yayın sırasında Ivan Watson’a gözdağı verildi ve kısa bir süre gözaltına alındı.

–         Ankara’da İtalyan foto muhabiri Piero Castellano polis tarafından yaralandı.

–         Evrensel gazetesinden Erdal İmrek’in yüzüne göz yaşartıcı gaz sıkıldı ve polis tarafından dövüldü.

–         2014 UNESCO ödüllü serbest gazeteci Ahmet Şık polis tarafından dövüldü.

–         AA foto muhabiri Atılgan Özdil’in başına belirsiz bir nesne ile vuruldu.

–         Kadın Gazeteci ve TGS Ankara Şubesinde sendikacı Meltem Aslan basın kartını geri almaya çalıştığı polis tarafından dövüldü.

–         Sol Gazetesi son zamanlarda medyada geniş yer aldığı için yargı tacizi altında.

Hükumete saldırılardan sorumlu olanların cezalandırılması için çağrı yapan TGS “Gazetecilere saldıran polis memurları cezasız bırakılıyor, bu ise onları meslektaşlarımıza karşı şiddet kullanmasına devam etmesi için cesaretlendiriyor” diyerek bu durumu kınadı.

EFJ hükumetin kendi geçmiş deneyimlerinden ders alması ve profesyonel gazetecilere saldırmanın, iletişim araçlarını yasaklamanın, insan hakları savunucularını tehdit etmenin ve korkutmanın ülkeyi asla yaşamak için daha iyi bir yer yapmayacağını fark etmesi gerektiğini hatırlattı.

loading

Powered by themekiller.com anime4online.com animextoon.com apk4phone.com tengag.com moviekillers.com