Home / NE YAPIYORUZ? / Açıklamalar / Gazeteciler yine hedef oldu

Gazeteciler yine hedef oldu

Gezi direnişinin 1. yıl dönümünde yapılmak istenen eyleme polisin saldırısı yine sert oldu. Sabah saatlerine kadar süren olaylardan bir çok gazeteci de etkilendi.

CNN International İstanbul muhabiri Ivan Watson ise canlı yayın sırasında basın kartını göstermesine rağmen gözaltına alındı. Bir süre sonra serbest bırakılan Watson’a yapılanlar basın özgürlüğünün nasıl engellendiğinin naklen yayını gibi oldu.

Gece boyun sırt çantalı sivil polislerin gazetecileri engelleme, tartaklama, taciz girişimleri bitmek bilmedi.

Evrensel Gazetesi editörü Erdal İmrek yine sivil polisler tarafından darp edilirken yüzüne de gaz sıkıldı. Bir süre gözaltına alınmaya çalışılan İmrek, çevredekilerin tepkileri üzerine serbest bırakıldı.

Gazeteci Ahmet Şık’da dün darp edilen gazeteciler arasında yer aldı. AA foto muhabiri Atılgan Özdil kafasına gelen bir cisimle yaralandı.Halkın haber alma hakkına yönelik bu girişimleri protesto eden sendikamız, dün gece olaylarda gazetecileri hedef alan polislerin bir an önce tespit edilerek görevden uzaklaştırılmalarını talep etmektedir.

Sendikamız Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ı da bir an önce kin ve nefret söyleminden vazgeçmeye çağırdı.

GAZETECİLER DİNLENEMEZ

Öte yandan bugün YeniŞafak gazetesinde çıkan gazetecilerin dinlenmesi konusunda meslek örgütlerinin tepki göstermemesinin eleştirildiği haberi üzüntüyle okuduk.

Türkiye Gazeteciler Sendikası olarak basın özgürlüğünü engelleyen bütün hareketlere karşı ilk elden tepki verdiğimizi hatırlatırız. Gazetecilerin telefonlarının dinlenilmesi konusunda da daha önce daha önce yaptığımız gibi bir kez daha bu vesileyle gazetecilerin dinlenmesinin kabul edilemez olduğunu, gazetecilik faaliyetlerini engellemeye dönük bu girişimleri protesto ederiz.

TÜRKİYE GAZETECİLER SENDİKASI İSTANBUL ŞUBESİ

loading

Powered by themekiller.com anime4online.com animextoon.com apk4phone.com tengag.com moviekillers.com