Home / NE YAPIYORUZ? / Haberler / EFJ yıllık toplantısı Rusya’da yapıldı

EFJ yıllık toplantısı Rusya’da yapıldı

21 Kasım’da Moskova’da yapılan Avrupa Gazeteciler Federasyonu (EFJ) yıllık toplantısına sendikaları ve gazeteci örgütlerini temsilen 26 ülkeden 53 delege katıldı.

Toplantı, Rusya’da 1993 yılından bu yana görevlerini yaparken öldürülen 56 gazeteciyi anmak için bir dakikalık saygı duruşuyla başladı.

Açılış konuşmasını yapan EFJ Başkanı Mogens Blicher Bjerregård “Gazeteciler Rusya’da büyük bir mücadele ile karşı karşıya. Bizim dayanışmaya, birliğe, diyaloğa her zamankinden daha fazla ihtiyacımız var ” dedi.

Toplantıda konuşan Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Örgütü (OSCE) Medya Özgürlüğü Temsilcisi Dunja Mijatović “Rus medyasının kendini sorgulamaya ihtiyacı var. Korku, propaganda ve alışılmış hayal kırıklıklarına karşı özgür gazeteciliğe gerek var” dedi. Mijatovic editörleri ve Rus hükümetini gazetecilerin yozlaşmasını ve gazetecilik standartlarının bozulmasını durdurmak için göreve çağırdı.

TGS’nin Genel Sekreterimiz Mustafa Kuleli tarafından temsil edildiği toplantıda, Ukrayna ve Rusya’da gazetecilerin güvenliği  konusunda işbirliğini geliştirmek için sunulan önerge oybirliği ile kabul edildi.

loading

Powered by themekiller.com anime4online.com animextoon.com apk4phone.com tengag.com moviekillers.com