Home / NE YAPIYORUZ? / Açıklamalar / Gazetecilik yapamıyoruz

Gazetecilik yapamıyoruz

Türkiye 2015 yılına da yasaklar ülkesi olarak ‘merhaba’ demiştir. Yayın yasaklarıyla başlayan yeni yılda muhalif gazetecilerin ve vatandaşların twitter hesaplarına erişimin mahkeme kararıyla engellenmesi basın ve ifade özgürlüğünden duyulan korkunun yeni bir yansımasıdır.

Basın ve ifade özgürlüğü üç temel ilke üzerinde yükselir:

1. Haberleri bilmek, habere ulaşmak

2. Haber ve fikirleri eleştirmek, yorumlamak

3. Haberleri serbestçe yayabilmek hakkı.

Bu ilkelerin her olayda ve her seferde aynı anda var olması zorunludur. Bir ilkenin idare tarafından engellenmesi o ülkede basın ve düşünceyi ifade özgürlüğünün zedelendiğinin ve hatta basın özgürlüğünün olmadığının açık kanıtıdır. İdare muhalif twitter hesaplarını yasaklayarak hiçbir nesnel kritere tabi olmadan kısaca keyfilik içinde basın ve ifade özgürlüğünü açıkça ihlal etmiştir. Basın ve düşünceyi ifade özgürlüğünden bu kadar korkulan bir ülkede gazetecilik mesleği artık yapılamaz hale gelmiştir. Türkiye’yi yasaklar ülkesi olarak dünya gündeminde tutmak için bu kadar çaba gösterilmesi şaşırtıcıdır.

Türkiye Gazeteciler Cemiyeti ve Türkiye Gazeteciler Sendikası olarak bir kez daha iktidarı basın ve düşünceyi ifade özgürlüğünü serbest bırakmaya çağırıyoruz.

 

loading

Powered by themekiller.com anime4online.com animextoon.com apk4phone.com tengag.com moviekillers.com