Home / NE YAPIYORUZ? / Haberler / 1 Mayıs’ta en az 6 gazeteci yaralandı

1 Mayıs’ta en az 6 gazeteci yaralandı

Türkiye Gazeteciler Cemiyeti (TGC) ve Türkiye Gazeteciler Sendikası (TGS) ortak bir açıklama yaparak 1 Mayıs’ta en az 6 medya çalışanının yaralandığını duyurdu. Açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“Halkın haber alma ve gerçekleri öğrenme hakkı için görevlerini yapan gazeteciler, ne yazık ki, 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü’nü izlerken yine hedef seçildi.  Sarı basın kartı taşımayan, kurum tanıtım kartını gösteren gazetecilere Taksim’e giriş izni verilmedi. TGC ve TGS’nin, basın kartlarının yanısıra medya kurum tanıtım kartlarının da tanınması konusundaki İstanbul Valiliği ve İstanbul Emniyet Müdürlüğüne yaptığı başvurulara yanıt verilmedi. Gazetecilerin kamu yararı adına görev yaptığını görmek istemeyen emniyet güçleri, meslektaşlarımızın Taksim’e girmesine engel olmaya çalıştı. 1 Mayıs’ta sahada görev yapan meslektaşlarımız  yine plastik mermiyle yaralandı, sözlü tacize uğradı, darp edildi.
Yaralanan meslektaşlarımızla ilgili bilgiler şöyle:

10.15 Okmeydanı Eğitim ve Araştırma Hastanesinin önünde foto muhabir Erhan Demirtaş polis tarafından kulağından plastik mermi ile yaralandı.

11.01 Atılım Gazetesi Yazı İşleri Müdürü Mehmet Ali Genç Okmeydanı’nda gözaltına alındı

13.14 Okmeydanı’ndaki polis müdahalesi sırasında ETHA muhabiri Ece Şimşek, sırtından plastik mermi ile vuruldu.

13.30 Habertürk muhabiri Gökay Uslanmaz, Şişli’de polisin attığı plastik mermi nedeniyle yüzünden yaralandı.

14.15: Yazar Emrah Serbes Beşiktaş’ta elinden, yüzünden ve başından plastik mermi ile vuruldu.

14.30 Beşiktaş’ta İleri Haber muhabiri Süha Küçük basın kartını göstermesine rağmen polis tarafından darp edildi.

1 Mayıs’ta yaşanan olayların izlenmesini engellemek için gazetecilere saldıran ilkel anlayışı kınıyor, bu tutumdan artık vazgeçilmesini istiyoruz. Meslektaşlarımıza geçmiş olsun dileklerimizi iletiyor, gazetecileri hedef seçen güvenlik güçleri hakkında işlem yapılması için İstanbul Valiliğini ve Emniyet Müdürlüğünü göreve çağırıyoruz.”

AKSARAY’DA DA POLİS ŞİDDETİ

TGC ve TGS ayrıca Aksaray’da gazetecilere telsizle vuran ve hakaret eden Emniyet Müdür Yardımcısı Ömer Parıltı hakkında işlem yapılmasını istedi:

“İhlas Haber Ajansı Muhabiri Yasin Can ve Doğan Haber Ajansı Muhabiri Hasan Bölükbaş, Emniyet Müdür Yardımcısı Ömer Parıltı tarafından, telsizle başlarına vurularak yaralanmıştır. Emniyet Müdür Yardımcısı Ömer Parıltı programı izleyen Kapadokya Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Mahmut Eskil’e de hakaret etmiştir. Görüntüleri medyaya yansıyan bu çirkin olayın kahramanı Emniyet Müdür Yardımcısı Ömer Parıltı’yı kınıyor, hakkında gerekli cezanın verilmesini istiyoruz. Meslektaşlarımıza ve Cemiyet Başkanımıza geçmiş olsun dileklerimizi iletiyoruz.”

(Foto: Alev Gürsoy)

loading

Powered by themekiller.com anime4online.com animextoon.com apk4phone.com tengag.com moviekillers.com