Home / NE YAPIYORUZ? / Haberler / İşsiz bırakılan gazetecilerin filmi: Persona non Grata

İşsiz bırakılan gazetecilerin filmi: Persona non Grata

Tuluhan Tekelioğlu’nun yönetmenliğinde P24 yapımcılığında hazırlanan Persona non Grata belgeseli işten atılarn gazetecilerin hikayelerini aktarıyor.

Punto24 Bağımsız Gazetecilik Platformu (P24), 3 Mayıs Dünya Basın Özgürlüğü Günü’nde Persona non Grata yani “İstenmeyen İnsan” belgeselini kamuoyu ile paylaştı.

Persona non Grata, yazdıkları, konuştukları veya sosyal medya üzerinden yaptıkları paylaşımlar nedeniyle işsiz kalan, istifa etmek zorunda bırakılan, gazetecilik yapamadığı gerçeğinin farkına vardığı için sektörden tamamen çıkan gazetecileri konu alıyor.

Belgeselde gazetecilerin çalışırken yaşadıkları sıkıntılar, işsiz kaldıktan sonra karşılaştıkları olumsuzluklar, başta Gezi direnişi ve 17-25 Aralık yolsuzluk operasyonu sürecinde karşılaştıkları baskılar kendi ağızlarından izleyiciye sunuluyor.

TEKELİOĞLU: BU BİR ÇAĞRI
Filmin yönetmeni Tuluhan Tekelioğlu belgeselin mesajını şöyle özetliyor:
“Sendikal haklarımızı geri almadıkça patron veya iktidar kim olursa olsun, biz gazetecileri mağdur etmeye devam edecek. Tek yol dayanışmadan ve sendikal haklarımızı elde etmekten geçiyor. Belgeselimin altını çizdiği ana fikir budur. Bu bir çağrıdır dostlar, Yaşar Kemal’in dediği gibi…”

Belgeselde şu gazetecilerin aktarımları yer alıyor:

Can Dündar, Fatih Yağmur, Uluç Özcü, Sibel Oral, Ahmet Şık, Murat Aksoy, Hasan Cemal, Derya Sazak, Fatih Altaylı, Bekir Coşkun, Ayşenur Arslan, Gürkan Hacır, Sevim Gözay, Rıdvan Akar, Doğan Ertuğrul, Yekta Kılıç, Tuğçe Tatari, Mustafa Kuleli.

Bu isimlerin yanı sıra Doğan Holding kurucusu Aydın Doğan da gazetecilerin karşılaştıkları baskılarla ilgili görüşlerini aktarıyor.

Aydın Doğan, Gezi direnişi sırasında CNNTürk’te penguen belgeseli yayınlanmasını “tam bir şapşallık” olarak tanımlarken, belgeselin bilinçli olarak gösterilmediğini, meslek hatası olduğunu ifade ediyor.

* Ticari amaçla satış ve dağıtımı yasak olan bu belgeselin kopyasını edinmek ya da etkinliklerinde göstermek isteyenler info@platform24.org adresine başvurabilirler.

(bia)

loading

Powered by themekiller.com anime4online.com animextoon.com apk4phone.com tengag.com moviekillers.com