Home / NE YAPIYORUZ? / Açıklamalar / Uğur Mumcu’yu 25.ölüm yıldönümünde andık

Uğur Mumcu’yu 25.ölüm yıldönümünde andık

24 Ocak 1993 yılında evinin önünde uğradığı bombalı saldırı sonucu katledilen gazeteci Uğur Mumcu’yu Harbiye’de bulunan anıtının önünde andık. TGS Genel Merkez yöneticileri ve İstanbul Şubesi yöneticilerinin katıldığı anmada anıta karanfil bırakıldı.

TGS İstanbul Şube Başkanı Ali Açar şu açıklamayı yaptı:

Sevgili arkadaşlar değerli meslektaşlarımız bugün burada 24 Ocak 1993 yılında evinin önünde uğradığı bombalı saldırı sonucu katledilen sevgili meslek büyüğümüz Uğur Mumcu’yu anmak üzere toplandık. Başta Mumcu olmak üzere tüm basın şehitlerimizi saygı, minnet ve rahmetle anıyoruz.
Değerli meslektaşlarımız bundan tam 25 yıl önce alçakça bir saldırı sonucu katledilen Uğur Mumcu cinayetinin siyasiler tarafından verilen onca söze karşın aydınlatılamaması ve faillerinin yargı önüne çıkarılamaması tarihte kara leke olarak durmakta.
Yaptığı haberler, yazdığı yazılar nedeniyle karanlık güçlerce hedef seçilen Uğur Mumcu emekten, eşitlikten, aydınlanmadan, bağımsızlıktan yana antiemperyalist bir devrimciydi. Atatürkçülüğün, Cumhuriyet Devrimi’nin yılmaz, yorulmaz, ödünsüz savunucusu bir gazeteciydi.
Katıldığı bir toplantıdaki konuşmasında “Ben Atatürkçüyüm, Ben cumhuriyetçiyim, Ben laikim, Ben anti-emperyalistim. Ben özgürlükçüyüm. Ben Bağımsız Türkiye’den yanayım. Ben insan hakları savunucusuyum. Ben terörün karşısındayım. Ben yobazların, hırsızların, vurguncuların, çıkarcıların düşmanıyım. Öyleyse, vurun, parçalayın! Her parçamdan benim gibiler, beni aşacaklar çıkacaktır.” diyerek nasıl bir gazeteci olduğunu özetlemişti.
Evet sevgili Uğur abi seni öldürdüklerini sananlar yanıldıklarını iyi biliyorlar. Tam da senin dediğin gibi her parçandan yeni gazeteciler doğuyor. Bizler bildiğimiz doğruları söylemeye devam ederken, fikirlerin ve düşüncelerin bizlere rehber olmaya devam ediyor.
Ruhun şad olsun.

TGS İSTANBUL ŞUBESİ

loading

Powered by themekiller.com anime4online.com animextoon.com apk4phone.com tengag.com moviekillers.com