Home / NE YAPIYORUZ? / Haberler / EFJ’den Türkiye’ye kınama

EFJ’den Türkiye’ye kınama

Avrupa Gazeteciler Federasyonu (EFJ) Rus gazeteci, Sputnik Haber Ajansı’nın Türkiye Büro Şefi olan Tural Kerimov’un Türk yetkilileri tarafından ‘istenmeyen adam’ olarak işaretlenmesini ve bu nedenle Türkiye’ye girişinin engellenmesini kınadı. Türk yetkililer Kerimov’u Rusya’ya göndermeden önce basın kartına ve oturma iznine de el koydular.

EFJ üyesi Rusya Gazeteciler Sendikası da (RUJ) Kerimov’un sınırdışı edilmesini kınadı ve RUJ Genel Sekreteri ve EFJ Başkan Yardımcı olan Nadezda Azhgikhina şu açıklamayı yaptı:
“Türkiye’de gazeteci hakları sorunu uluslararası örgütleri uzunca bir süredir endişelendiren bir konudur.. Son olaylar yani Rus gazeteci Kerimov’un sınırdışı edilmesi ve ve Rus haber sitesi Sputnik Türkiye’ye erişimin engellenmesi uluslararası normların açık bir ihlalidir.

Sputnik Türkiye adlı internet sitesi Kerimov’un Türkiye’ye girişinin engellenmesinden bir hafta sonra Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı (TİB) tarafından “idari tedbirler” gerekçe gösterilerek kapatıldı.

19 Nisan 2016 günü, Almanya merkezli ARD TV’nin Kahire muhabiri Volker Schwenk’a da benzer şekilde Türkiye’ye giriş yasağı uygulandı. Alman Gazeteciler Birliği (DJV) ve VER.DI Konfederasyonuna bağlı Alman Gazeteciler Sendikası (DJU / VER.DI) Türk makamlarına Volker Schwenk’ın işine devam edebilmesi için derhal özgür bırakılması çağrısında bulundu. DJV Başkanı Frank Überall yetkililerin bu eyleminin açık bir taciz ve tamamen yersiz olduğunu belirtti. DJU Yönetim Müdürü Cornelia Hass ise “Türk yetkililerinin basının çalışmasını engeleyen bu tavrı kabul edilemez, ARD muhabiri özgür bırakılmalı ve gideceği yere engellenmeden ve gecikmeden varabilmelidir” dedi.

Türkiye’de yabancı basın muhabirlerinin hedef gösterilmesi ve süregelen olumsuz eğilimler hakkında son derece endişeli olan Avrupa Gazeteciler Federasyonu (EFJ) “Son altı ayda, yabancı basın muhabirlerine ya da durumu rapor etmek için ülkeye girmeye çalışan muhabirlere karşı ihlallerin yapıldığı en az 10 vaka kaydettik. AB’ye aday bir ülkede bilgiye erişim özgürlüğünün ciddi biçimde kısıtlanması kabul edilemez” dedi. Yeni hak ihlali vakaları, Avrupa Konseyi’nin gazetecileri güveniliği ve korunması için kurulan platforma ve Avrupa Komisyonu tarafından desteklenen Medya Özgürlüğü Haritası projesine rapor edilecek.
Kaynak: http://europeanjournalists.org/blog/2016/04/20/foreign-press-correspondents-increasingly-banned-from-turkey/

loading

Powered by themekiller.com anime4online.com animextoon.com apk4phone.com tengag.com moviekillers.com