Home / NE YAPIYORUZ? / Açıklamalar / ‘Gazetecilik suç değildir’ demek için 1 Mayıs’a

‘Gazetecilik suç değildir’ demek için 1 Mayıs’a

Türkiye basın özgürlüğü sıralamasında 151. sıraya gerilerken cezaevindeki gazeteci sayısı da 33 oldu.

Daha dün iki gazeteci iki yıl hapis cezası aldı. Charlie Hebdo’nun kapağını köşelerine koydukları için ‘halkı kin ve düşmanlığa alenen tahrik’le suçlanan Cumhuriyet gazetesi yazarı Hikmet Çetinkaya ve Ceyda Karan iki yıl hapis cezasına çarptırıldı.

Evrensel Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Fatih Polat ve eski Sorumlu Yazıişleri Müdürü Vural Nasuhbeyoğlu hakkında internet sitesinde çıkan bir haber nedeniyle“ Terör örgütü propagandası yapmak”, “Suçu ve suçluyu övmek”ten dava açıldı.

Haber yapmanın suç haline getirildiği ülkemizde Kürt gazeteciler her zamanki gibi hedefte.

Dicle Haber Ajansı çalışanı 10 gazeteci tutuklanarak cezaevlerine konuldu. Bölge illerinde çalışan gazeteciler gerçekleri halka ulaştırmak isterken terör örgütü propagandasıyla suçlanır hale geldi.

RTÜK’ün FOX TV, Hayat TV, Can Erzincan TV, Jiyan TV, Özgür Gün TV, Azadi TV ve Hotbird uydusunda yayın yapan IMC TV’yi kapatmaya yönelik girişimlerde bulunduğuna dair açıklamalar yapılıyor.

Son bir kaç gün içerisinde olup bitenlere dahi baktığımız zaman Türkiye’de basına yönelik ciddi bir baskı olduğu görülüyor.

Bu baskılara karşı gazetecileri dik durmaya, medya kuruluşlarını ve meslek örgütlerini dayanışma içerisinde olmaya davet ediyoruz.

TGS olarak tüm medya çalışanlarını mesleğimize ve halkın haber alma hakkına sahip çıkmak için 1 Mayıs’ta alanlara çağırıyoruz.

Türkiye Gazeteciler Sendikası

Not: Cezaevindeki gazetecilerin bilgilerine tgs.org.tr/cezaevindeki-gazeteciler adresinden ulaşabilirsiniz.

loading

Powered by themekiller.com anime4online.com animextoon.com apk4phone.com tengag.com moviekillers.com