Home / HAKKINI KORU

HAKKINI KORU

Habercinin gücü sendikayla çoğalır

Av. Meliha Selvi medya çalışanlarının sorularını yanıtlıyor.

Daha önce verilmiş yanıtları inceleyebilir ya da yandaki formu kullanarak merak ettiklerinizi sorabilirsiniz…

Gazeteciyim, iş sözleşmemde, 212 sayili kanuna tabi çalıştığım yazmıyor. Gazetecilik haklarımı alamayacak mıyım?

Gazeteciyim, iş sözleşmemde, 212 sayili kanuna tabi çalıştığım yazmıyor. Gazetecilik haklarımı alamayacak mıyım?

İş sözleşmenizde, gazeteci olduğunuzun yazılmaması veya gazeteci olduğunuz yazılmasına rağmen, 212 sayılı yasa ile değişik 5953 sayılı Yasa’ya göre çalıştığınızın yazılmaması, gazeteci olmanızın size sağladığı haklarınızı almanızı tümüyle engellemez ancak geciktirebilir.

Eğer sözleşmenizde, 212 sayılı Yasa ile değişik 5953 sayılı Yasa kapsamında çalıştığınız yazılı değilse, SGK kaydınız da düz işçi gibi yapılmış demektir. Böylece, işveren, çalışırken yıllık izin sürenizi düz işçiler gibi daha kısa süreli belirleyebileceği gibi iş akdi feshi halinde ise feshe bağlı haklarınızı eksik ödeyebilir. Bunun yanında, “gazeteci” olarak çalışmanın size sağladığı; “itibari hizmet” “erken emeklilik” hakkını elde etmeniz de ancak dava açarak kayıtları düzelttirmeniz halinde mümkün olacaktır. Bu sebeple, iş sözleşmenizde-hizmet akdinizde, basın sigortalısı olduğunuz yazılı değilse, bu kayıt yanlışlığının düzeltilmesi için çalışırken azami gayret sarf etmeniz ve kaydı olabildiğince hızlı düzelttirmenizde fayda vardır. Olmadığı takdirde mutlaka alacak davası ve SGK’yı da işin içine katarak Hizmet Tespiti Davası açmak zorunda olduğunuzu bilerek, yaptığınız işi kanıtlayacak haberleriniz ve diğer her türlü işyeri kaydını bir klasörde, kendiniz için saklayınız. Şahitlik yapabilecek, sizinle birlikte çalışan kişileri not ediniz. Böylece, zamanı gelip dava açtığınızda, haklarınızı en üst seviyeden alabilirsiniz.

İşveren, benimle yazılı sözleşme yapmadı. Bu durum hak kaybına neden olur mu?

İşveren, benimle yazılı sözleşme yapmadı. Bu durum hak kaybına neden olur mu?

Gazeteciler yönünden, hizmet akdinin yazılı yapılması kanun gereğidir. Ancak yazılı sözleşme olmaması, sizin çalışmadığınız veya gazetecilik yapmadığınız anlamına gelmez. Çalıştığınızı ve gazetecilik yaptığınızı, her türlü delil ile ispat edebilirsiniz. Haberleriniz, işyerinden izin istediğinizde kullanılan izin formları, maaş ödemeleri, çalışmanızı gösteren kayıtlardır.

Gazetecilerin yıllık izin süreleri ne kadardır?

Gazetecilerin yıllık izin süreleri ne kadardır?

Gazetecilikte, yıllık izin için ikili ayrım vardır: Dergi gibi haftalık, aylık yayımlanan yayınlarda çalışanlar, her 6 ayda bir yıllık izin kullanma hakkı elde ederler. Yıllık izin hakkı, her 6 ay için 2 haftadır. Her gün yayımlanan gazetelerde, internet medyasında çalışanlar içinse yıllık izine, her bir çalışma yılı sonunda hak kazanılır. Yıllık izin süresi, 10 yıldan az meslek kıdemi olan gazeteciler için 4 hafta, 10 yıl ve üstü meslek kıdemine sahip olan gazeteciler içinse 6 haftadır.

Yıllık izin kullanmaya ne zaman hak kazanırım?

Yıllık izin kullanmaya ne zaman hak kazanırım?

Dergilerde çalışanlar, ilk işe girişlerini takip eden 6 ayın sonunda iki hafta yıllık izin kullanmaya hak kazanırlar. Günlük gazetelerde ve her türlü günlük yayında çalışanlar ise işe girdikleri tarihten itibaren bir yılsonunda yıllık izin kullanma hakkına sahip olurlar.

İşveren her yılsonunda yıllık izinimizin tamamını kullandığımıza dair evrak imzalatıyor, imzalamak zorunda mıyım?

İşveren her yılsonunda yıllık izinimizin tamamını kullandığımıza dair evrak imzalatıyor, imzalamak zorunda mıyım?

Sadece kullandığınız yıllık izin süresini gösterir evrakı imzalarsınız. Kullanmadığınız halde kullanılmış gibi gösterilen yıllık izin sürelerine dair evrak imzalamamalısınız. Yıllık izininin kullanıldığını işveren, sadece “imzanızı taşıyan yıllık izin kullandırma formları” veya “imzanızı taşıyan yıllık izin defteri” ile ispat edebilir. Siz, kullanmadığınız yıllık izinleri, kullanmışsınız gibi belge imzalarsanız, artık, “aslında ben yıllık izin kullanmamıştım, bu belgeleri imzalattılar” deme hakkınızı kaybedersiniz. Yıllık izin kullandığınıza dair imzanız varsa, o izni kullanmış kabul edilirsiniz. Bu sebeple, gerçeğe aykırı kayıtlara imza atmamalısınız.

Kullanmadığım yıllık izinlerim varken işten çıkarsam veya çıkarılırsam, bu izinlerim yanar mı, ücretini alır mıyım?

Kullanmadığım yıllık izinlerim varken işten çıkarsam veya çıkarılırsam, bu izinlerim yanar mı, ücretini alır mıyım?

Yıllık izinlerinizin tamamının size kullandırılması gerekmektedir. Kanunun mantığı, yıllık izinin, işçinin sağlığı ve güvenliği ile ilgili bir hak olduğu yönündedir. Yıllık izinin, işçiye mutlaka kullandırılması gerekir. Yıllık izin hakkı, parasal değil doğrudan sağlıkla ilgili bir haktır. Ancak, işverenler genellikle, siyasi gelişmeler, az personel istihdamı v.b sebeplerle, yıllık izin sürelerinin tamamını kullandırmamaktadırlar. Böyle olunca, işten kendiniz çıksanız da işveren çıkarsa da kullanmadığınız yıllık izinlere ilişkin ücretlerin size ödenmesi gerekir. İş akdi feshi halinde; kullanmadığınız yıllık izinlerinizin ücretinin iki katının size ödenmesi gerekir. Örneğin, kullandırılmayan, iki haftalık yıllık izininiz varsa işverenlik, iş akdi feshi halinde size 4 haftalık ücretinizi, yıllık izin ücreti olarak ödemelidir.

 

 

loading

Powered by themekiller.com anime4online.com animextoon.com apk4phone.com tengag.com moviekillers.com